דנטקר לוגו

הנחיות לאחר טיפול שיננית

מה מותר ומה אסור לעשות אחרי שיננית?

טיפולים סדורים אצל שיננית הם חלק חיוני בשמירה על בריאות הפה ועל שיניים וחניכיים בריאות, כאשר מומלץ לבקר אצל שיננית אחת לחצי שנה, או ע"פ המלצות השיננית בהתאם למצב הפה. במסגרת הטיפול מתבצע ניקוי וצחצוח השיניים, הסרת אבנית והברקת השיניים, וכדי לשמור על תוצאות מיטביות מומלץ להקפיד על כמה הנחיות אחרי שיננית:

  • האם מותר לאכול אחרי שיננית?

התשובה תלויה בשאלה האם הונח חומר פלואוריד אחרי שיננית? אם השיננית ביצעה הנחה של פלואוריד על גבי השיניים, יש להימנע מאכילה ושתייה כשעה לאחר הטיפול (לנשים בהיריון עדיף להימנע מהנחת פלואוריד במסגרת ניקוי שיניים). 

  • מה אסור לאכול אחרי שיננית?

מומלץ להימנע מצריכת מזונות או משקאות צובעי שיניים למשך כ-72 שעות אחרי שיננית, כדי שלא להכתים את השיניים בפיגמנט אחרי הניקוי. לפיכך עדיף לדחות אכילת דובדבנים או אוכמניות יער ולהימנע משתיית קולה, תה, קפה או יין אדום. בנוסף כדאי להימנע ממזונות מתובלים או חמים מדי כדי שלא להגביר את רגישות החניכיים.

  • האם מותר לעשן אחרי שיננית?

ככלל עדיף להימנע מעישון פרק זמן ארוך ככל הניתן אחרי שיננית, כדי שלא לגרום להכתמת השיניים הרגישות במיוחד לאחר הטיפול. בנוסף, במקרים של דימום מהחניכיים או דלקת, עשן הסיגריות גורם לכיווץ כלי הדם ומעכב את אספקת החמצן למקום ובכך מאט את תהליך הריפוי בפה. 

  • האם מותר לצחצח שיניים אחרי שיננית?

בהחלט, יש לצחצח שיניים כרגיל, כאשר עדיף להקפיד על שימוש במברשת רכה ולא לצחצח בצורה אגרסיבית מדי, כדי שלא לגרום לנסיגת חניכיים. 

כאבים אחרי שיננית – כך תפעלו נכון

שאלה המטרידה מטופלים רבים היא האם צפוי כאב אחרי שיננית? כאבים אחרי שיננית תלויים בעוצמת הטיפול וכן בסף הכאב של כל אחת ואחת.

אנשים מגיבים לטיפול שיננית בצורות שונות, כתלות במידת הרגישות שלהם בשיניים ובחניכיים.

ככלל ניקוי השיניים גורם לרוב לרגישות של השיניים והחניכיים אחרי שיננית, זוהי תופעה ידועה ומעידה לרוב על טיפול יסודי ויעיל.

הסיבה לתחושת רגישות אחרי שיננית הינה בשל הסרת האבנית מהחלק העליון של שורשי השן שהופכים חשופים ורגישים יותר.

מטבע הדברים, ככל שהטיפול עמוק ואגרסיבי יותר, כך צפויה רגישות גדולה יותר ואף כאב שעשוי להימשך מספר ימים.

אם ישנם כאבים חזקים אחרי שיננית ניתן להיעזר במשככי כאבים ולהשלים את הטיפול בשטיפות עם מי מלח חמימים למשך כשבוע, כדי להרגיע חניכיים רגישים ולזרז הפחתת דלקת אם היתה.

בנוסף ניתן להשתמש בתקופה זו במשחת שיניים ייעודית לחניכיים ושיניים רגישות על מנת להפחית את אי הנוחות.

מומלץ להימנע ממאכלים ומשקאות חמים או קרים מדי אשר מגרים את החניכיים ולא לוותר על צחצוח השיניים למרות אי הנוחות, אלא לצחצח בעדינות ובמברשת רכה.

בנוסף יש לקחת בחשבון כי ייתכן דימום מהחניכיים אחרי שיננית – זוהי תופעה טבעית וידועה. 

הקפדה על הנחיות אחרי שיננית יכולה לשמר את תוצאות הטיפול וכן למנוע אי נוחות או כאב אחרי שיננית, ובכך להפוך את החוויה הטיפול הכללית לנוחה יותר. 

השאירו פרטים, ויחזור אליכם רופא שיניים מומלץ באזורכם להתייעצות חינם:

השאירו פרטים להתייעצות עם רופא שיניים