דנטקר לוגו

טיפול טבעי לכאבי שיניים: תרופות סבתא שעובדות 

כאבי שיניים הם תופעה נפוצה שיכולה להיות מאוד מטרידה ומכאיבה. עם זאת, ישנן דרכים טבעיות רבות להקלה על כאבי השיניים מבלי להזדקק לתרופות. במאמר זה נסקור מספר תרופות סבתא יעילות שמקורן ברפואה עממית, ואשר יכולות לסייע בהקלת כאבי השיניים. 

נכיר את הרכיבים הפעילים בתרופות אלה ואת אופן פעולתם, ונבחן מחקרים שונים התומכים ביעילותן. טיפול טבעי מבוסס רפואה עממית יכול להוות חלופה בטוחה ואפקטיבית לתרופות סינתטיות בהתמודדות עם כאבי שיניים.

סוף לכאבי שיניים – כל השיטות: תרופות סבתא שעובדות

שטיפת מי מלח

אם יש לכם כאב שיניים, שטיפת הפה שלכם עם מי מלח יכולה לעזור להקל על הכאב והדלקת. כדי להכין שטיפה במים מלוחים, ערבבו חצי כפית מלח שולחן עם 250 מ"ל מים חמים. סוחפים את השטיפה בפה למשך 30 שניות, ואז יורקים אותה החוצה. ניתן לחזור על תהליך זה כל כמה שעות לפי הצורך.

מי מלח הם חומר חיטוי טבעי, ולכן הם יכולים לעזור להרוג חיידקים ולהפחית דלקת בפה. זה יכול גם לעזור להסיר חלקיקי מזון ופסולת שעלולים להיות תקועים בין השיניים והחניכיים.

אם יש לכם כאב שיניים חמור, או אם הכאב לא משתפר לאחר מספר ימים של תרופות ביתיות, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי לשלול כל מצב בסיסי רציני.

שטיפת מי חמצן

אם יש לכם כאב שיניים, שטיפת הפה בתמיסת מי חמצן יכולה לעזור להקל על הכאב והדלקת. כדי לבצע שטיפת מי חמצן, ערבבו חלקים שווים של 3% מי חמצן ומים. סוחפים את השטיפה בפה למשך 30 שניות, ואז יורקים אותה החוצה. ניתן לחזור על תהליך זה כל כמה שעות לפי הצורך.

מי חמצן הוא חומר חיטוי עדין שיכול לעזור להרוג חיידקים ולהפחית דלקת בפה. זה יכול גם לעזור להסיר חלקיקי מזון ופסולת שעלולים להיות תקועים בין השיניים והחניכיים.

עם זאת, חשוב לציין שמי חמצן עלול גם לגרות את החניכיים והלשון, במיוחד אם הוא נבלע. כמו כן, חשוב להימנע משימוש בשטיפה של מי חמצן במשך יותר מכמה ימים בכל פעם, מכיוון שהיא עלולה לפגוע באמייל על השיניים.

אמצעי זהירות חשובים:

 • אין לבלוע מי חמצן.
 • אין להשתמש בשטיפה של מי חמצן במשך יותר מכמה ימים בכל פעם.
 • אם יש לכם חניכיים או לשון רגישים, דללו עוד יותר את תמיסת מי חמצן.
 • אם אתם חווים גירוי כלשהו, הפסיקו מיד להשתמש בשטיפה מי חמצן.
 • אם יש לכם חששות לגבי השימוש בשטיפה במי חמצן, הקפידו לדבר עם רופא השיניים שלכם.

נוגדי כאבים ללא מרשם

משככי כאבים ללא מרשם יכולים להיות יעילים בהקלה על כאבי שיניים ודלקות. עם זאת, חשוב לבחור את משכך הכאבים המתאים לגילכם ולהיסטוריה הרפואית שלכם.

לילדים: רופאי שיניים ממליצים על פרצטמול (אקמול) לילדים עם כאבי שיניים. פרצטמול בטוח ויעיל עבור רוב הילדים, אך חשוב לעקוב בקפידה אחר הוראות המינון.

למבוגרים: למבוגרים יש מגוון רחב יותר של משככי כאבים ללא מרשם לבחירה, כולל איבופרופן (Advil, Motrin) ונפרוקסן (Narocin). תרופות אלו יעילות בהקלה על כאבים ודלקות, אך הן עלולות לגרום לתופעות לוואי כגון קלקול קיבה וצרבת.

אספירין: ניתן להשתמש באספירין גם כדי להקל על כאבי שיניים, אך חשוב לבלוע אותו בשלמותו. אין לשים אספירין ישירות על השן או החניכיים, מכיוון שזה יכול לגרות את הרקמות.

אמצעי בטיחות:

 • חשוב לדבר עם הרופא שלכם לפני נטילת כל משכך כאבים ללא מרשם, במיוחד אם יש לכם כל מצב רפואי בסיסי.
 • הקפידו לעקוב בקפידה אחר הוראות המינון. נטילת יותר מדי משככי כאבים ללא מרשם יכולה להיות מסוכנת.
 • אם אתם חווים תופעות לוואי כלשהן, הפסיקו ליטול את התרופה ופנו לרופא שלכם.

קומפרסיה קרה

קומפרסיה קרה יכולה לעזור להפחית נפיחות וכאב הקשורים לכאב שיניים. כדי להשתמש בקומפרס קר, פשוט מרחו שקית קרח או קומפרס קר על האזור הפגוע למשך 20 דקות בכל פעם. ניתן לחזור על תהליך זה כל כמה שעות לפי הצורך.

אמצעי בטיחות:

 • אין למרוח קומפרס קר ישירות על השן או החניכיים, מכיוון שהדבר עלול לגרות את הרקמות.
 • אל תשתמש בקומפרס קר ליותר מ-20 דקות בכל פעם, מכיוון שהדבר עלול לגרום לכוויות קור.
 • אם אתם חווים אי נוחות או תופעות לוואי, הפסיקו להשתמש בקומפרס הקר ופנו לרופא השיניים.
 • אם יש לכם כאב שיניים חמור, או אם הכאב לא משתפר לאחר מספר ימים של שימוש בקומפרס קר, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי לשלול כל מצב בסיסי רציני.

מאלחשים ללא מרשם

חומרי הרדמה ללא מרשם, כגון ג'ל בנזוקאין ונוזלים, יכולים להיות יעילים בהקלה על כאבי שיניים ודלקות לפרק זמן קצר. עם זאת, חשוב לציין כי אין להשתמש במוצרים אלו יותר ממספר ימים, מכיוון שהם עלולים לגרות את החניכיים והלשון.

כדי להשתמש בחומר הרדמה ללא מרשם, פשוט מרחו כמות קטנה מהג'ל או הנוזל על השן הכואבת ועל החניכיים הקרובות. היזהרו לא לבלוע את המוצר. ניתן לחזור על תהליך זה כל כמה שעות לפי הצורך.

חשוב לציין שאין להשתמש בחומרי הרדמה ללא מרשם כתחליף לפנייה לרופא שיניים. אם יש לכם כאב שיניים, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי לשלול כל מצב בסיסי רציני.

להלן מספר אמצעי זהירות נוספים שכדאי לזכור בעת שימוש בחומרי הרדמה ללא מרשם:

 • אל תשתמשו בחומרי הרדמה ללא מרשם אם אתם אלרגיים לבנזוקאין או לאחד מהמרכיבים האחרים במוצר.
 • אין להשתמש בחומרי הרדמה ללא מרשם על ילדים מתחת לגיל שנתיים.
 • אל תשתמשו בחומרי הרדמה ללא מרשם אם יש לכם פה שבור או כואב.
 • אין להשתמש בחומרי הרדמה ללא מרשם יותר מ-4 פעמים ביום במשך יותר מ-7 ימים.
 • אם אתם חווים גירוי או תופעות לוואי, הפסיקו להשתמש במוצר ופנה לרופא השיניים.

אם יש לכם שאלות או חששות לגבי השימוש בחומרי הרדמה OTC, הקפד לדבר עם הרופא או רופא השיניים שלכם.

שמן ציפורן

שמן ציפורן הוא תרופה טבעית ששימשה במשך מאות שנים כדי להקל על כאבי שיניים. הוא מופק מעץ הציפורן ומכיל תרכובת בשם אאוגנול, בעלת תכונות מרדימות ואנטי דלקתיות.

כדי להשתמש בשמן ציפורן לכאבי שיניים, אתם יכולים לשפשף אותו ישירות על האזור הכואב או להשרות צמר גפן בשמן ציפורן ולהצמיד אותו בשן ובחניכיים. היזהרו לא לבלוע את שמן הציפורן, מכיוון שהוא עלול להרגיז את הקיבה.

שמן ציפורן הוא בדרך כלל בטוח לשימוש עבור רוב האנשים, אבל חשוב לבדוק אותו על אזור קטן של העור תחילה כדי לוודא שאינכם אלרגיים אליו. שמן ציפורן יכול גם להרגיז את החניכיים והלשון, ולכן עדיף להשתמש בו במשורה.

להלן מספר אמצעי זהירות נוספים שכדאי לזכור בעת שימוש בשמן ציפורן:

 • אין להשתמש בשמן ציפורן על ילדים מתחת לגיל 6.
 • אין להשתמש בשמן ציפורן אם את בהריון או מניקה.
 • אל תשתמשו בשמן ציפורן אם יש לכם מצבים רפואיים בסיסיים, כגון סוכרת או מחלת לב.
 • אם אתם חווים גירוי או תופעות לוואי, הפסיקו להשתמש במוצר ופנה לרופא או לרופא השיניים.

תרופות אלטרנטיביות לכאב שיניים

חשוב לציין שרוב התרופות הללו לא הוכחו מדעית כפועלות, ושאין להשתמש בהן כתחליף לפנייה לרופא שיניים. עם זאת, אנשים מסוימים עשויים למצוא אותם כמסייעים בהקלה על כאבי שיניים ודלקות בטווח הקצר.

להלן סיכום קצר של התרופות האלטרנטיביות שציינת:

 • שום: שום מכיל תרכובת בשם אליצין, מחקרים מראים שהוא בעלת תכונות אנטי-מיקרוביאליות ואנטי-דלקתיות. יש אנשים המאמינים כי לעיסה של חתיכת שום או מריחה ישירות על השן יכולה לעזור להקל על כאבי שיניים ודלקות. 
 • צמח כאבי שיניים: צמח כאבי שיניים, הידוע גם בשם Spilanthes acmella, הוא צמח יליד דרום אמריקה ששימש במשך מאות שנים לטיפול בכאבי שיניים ודלקות. הצמח מכיל תרכובות הנקראות ספילנטול ואלקמידים, בעלות תכונות מרדימות ואנטי דלקתיות. כמה מחקרים הראו שתמצית צמח כאב שיניים יכולה להיות יעילה בהקלה על כאבי שיניים, אך יש צורך במחקר נוסף.
 • תמצית וניל: לפי מחקרים תמצית וניל מכילה אלכוהול, שיכול להקהות כאב באופן זמני. הוא מכיל גם נוגדי חמצון, שעשויים לעזור לרפא את השן והחניכיים. יש אנשים המאמינים שמריחת כמות קטנה של תמצית וניל על השן והחניכיים הכואבות יכולה לעזור להקל על כאבי שיניים. עם זאת, אין ראיות מדעיות התומכות בטענה זו.

חשוב לציין שלכל התרופות האלטרנטיביות הללו יכולות להיות תופעות לוואי אפשריות. לדוגמה, שום יכול לגרות את הפה והחניכיים, ותמצית צמח כאב שיניים עלולה לגרום לתגובה אלרגית. כמו כן, חשוב להימנע מלבלוע תמצית וניל, מכיוון שהיא עלולה להיות רעילה.

אם אתם שוקלים להשתמש באחת מהתרופות האלטרנטיביות הללו לטיפול בכאב השיניים שלכם, הקפידו לדבר עם רופא השיניים שלכם תחילה. הם יכולים לעזור לכם לשקול את הסיכונים והיתרונות הפוטנציאליים של כל תרופה ולקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור הצרכים האישיים שלכם.

ריפוי מסורתי

מרפאים באזורים שונים של העולם משתמשים במגוון של צמחים לטיפול בכאבי שיניים. חשוב לציין כי קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות ביעילותן של תרופות אלו, ולחלקן עשויות להיות תופעות לוואי אפשריות.

הנה סקירה קצרה של כמה מהתרופות המסורתיות לכאבי שיניים :

 • סרפד מצוייר: סרפד מצוייר הוא סוג של סרפד עוקץ שמקורו בצפון אמריקה. עלי הצמח עשירים בחומרי הזנה ובעלי תכונות אנטי דלקתיות. יש אנשים המאמינים כי לעיסה של עלה של סרפדים מצוירים יכולה לעזור להקל על כאבי שיניים ודלקות. עם זאת, אין ראיות מדעיות התומכות בטענה זו.
 • וורבנה כחולה: וורבנה כחולה היא צמח פורח שמקורו בצפון ודרום אמריקה. הצמח שימש במשך מאות שנים ברפואה המסורתית לטיפול במגוון מצבים, כולל כאבי שיניים. יש אנשים המאמינים כי לעיסה של עלה של וורבנה כחולה או מריחתו על השן הכואבת יכולים לעזור להקל על כאב ודלקת. עם זאת, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בטענה זו.
 • קליפת קוקוס: אפר קליפת קוקוס משמש לעתים ברפואה המסורתית לטיפול בכאבי שיניים. יש אנשים המאמינים שמריחת אפר קליפת קוקוס על השן הכואבת יכולה לעזור להקל על כאב ודלקת. עם זאת, אין ראיות מדעיות התומכות בטענה זו.
 • עלי גויאבה: עלי גויאבה עשירים בנוגדי חמצון ובעלי תכונות אנטי דלקתיות. יש אנשים המאמינים כי לעיסה של עלה גויאבה או מריחתו על השן הכואבת יכולים לעזור להקל על כאב ודלקת. עם זאת, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בטענה זו.
 • אגוזי קולה: אגוזי קולה הם זרעי עץ הקולה, שמקורו באפריקה. אגוזי קולה מכילים קפאין ותרכובות אחרות בעלות תכונות ממריצות ומשכך כאבים. יש אנשים המאמינים שלעיסת אגוז קולה יכולה לעזור להקל על כאבי שיניים. עם זאת, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בטענה זו.
 • עלי אקליפטוס: לעלי האקליפטוס יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות. יש אנשים המאמינים כי לעיסה של עלה אקליפטוס או מריחתו על השן הכואבת יכולים לעזור להקל על כאב ודלקת. עם זאת, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בטענה זו.
 • קליפת מנגו: לקליפת מנגו יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות. יש אנשים המאמינים כי לעיסה של חתיכת קליפת מנגו או מריחה על השן הכואבת יכולה לעזור להקל על כאב ודלקת. עם זאת, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בטענה זו.
 • עלי כף רגל: לעלי כף רגל יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות. יש אנשים המאמינים כי לעיסה של עלה כף רגל או מריחה על השן הכואבת יכולים לעזור להקל על כאב ודלקת. עם זאת, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בטענה זו.
 • בטטה: בטטה היא מקור טוב לבטא-קרוטן, בעל תכונות נוגדות חמצון. יש אנשים המאמינים שמריחת פרוסת בטטה על השן הכואבת יכולה לעזור להקל על כאבים ודלקות. עם זאת, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בטענה זו.
 • עלי חמניות: לעלי חמניות יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות. יש אנשים המאמינים כי לעיסה של עלה חמניות או מריחה על השן הכואבת יכולה לעזור להקל על כאב ודלקת. עם זאת, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בטענה זו.
 • עלי טבק: עלי טבק מכילים ניקוטין, בעל תכונות הרדמה. יש אנשים המאמינים שמריחת עלה טבק על השן הכואבת יכולה לעזור להרדים את הכאב. עם זאת, שימוש בטבק מסוכן וממכר, ואין להשתמש בו לטיפול בכאבי שיניים.

אם אתם שוקלים להשתמש בכל אחת מהתרופות המסורתיות הללו לטיפול בכאב השיניים שלכם, הקפידו לדבר עם רופא השיניים שלכם תחילה. הם יכולים לעזור לכם לשקול את הסיכונים והיתרונות הפוטנציאליים של כל תרופה ולקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור הצרכים האישיים שלכם.

מתי ללכת לרופא שיניים?

אתם צריכים לראות רופא שיניים אם יש לכם כאבי שיניים, גם אם הם קצרי מועד. כאב שיניים יכול להיות סימן למגוון של בעיות שיניים, כולל:

 • חורים
 • אבצסים
 • שיניים סדוקות או שבורות
 • מחלת חניכיים
 • שיניים כלואות
 • הפרעה במפרק הטמפורומנדיבולרי (TMJ)
 • אם יש לכם כאב בלסת יחד עם רעש פקיעה או נקישה, זה יכול להיות סימן להפרעת TMJ. הפרעת TMJ היא מצב המשפיע על המפרק המחבר בין עצם הלסת לגולגולת. זה יכול לגרום לכאבים, קולות נקישה או קפיצה בלסת, וקושי בלעיסה או פתיחת הפה לרווחה.

אם יש לכם אחד מהתסמינים הללו, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי לקבל אבחון ותוכנית טיפול. אבחון מוקדם וטיפול בבעיות שיניים יכולים לסייע במניעת התפתחות בעיות חמורות יותר.

מעקב

אם אתם מחפשים טיפול שיניים עבור כאב שיניים, סביר להניח שרופא השיניים יבצע את השלבים הבאים:

 1. יבדוק את השיניים והחניכיים שלכם. רופא השיניים יחפש כל סימן של חורים, סדקים, שבבים, מחלות חניכיים או בעיות שיניים אחרות.
 2. צילום רנטגן. צילום רנטגן יכול לעזור לרופא השיניים לראות את השיניים והחניכיים שלכם כדי לזהות בעיות שאולי אינן נראות לעין בלתי מזוינת.
 3. אבחון הסיבה לכאב השיניים. לאחר שרופא השיניים בדק את השיניים והחניכיים שלכם ועשה צילום רנטגן, הוא יוכל לאבחן את הסיבה לכאב השיניים שלכם.
 4. ייתן המלצות לטיפול. על סמך האבחנה, רופא השיניים ימליץ על טיפול. הטיפול עשוי לכלול מגוון הליכים, כגון סתימות, כתרים, טיפולי שורש או עקירות.
 5. אם יש סימנים לזיהום, רופא השיניים עשוי לרשום אנטיביוטיקה. אנטיביוטיקה יכולה לעזור לנקות את הזיהום ולהפחית כאב ודלקת.
השאירו פרטים, ויחזור אליכם רופא שיניים מומלץ באזורכם להתייעצות חינם:

השאירו פרטים להתייעצות עם רופא שיניים