דנטקר לוגו

ציפויי שיניים מקומפוזיט כל מה שאתם צריכים לדעת

ציפויי שיניים מקומפוזיט לפני ואחרי

מהם ציפויי שיניים קומפוזיט?

אם תמיד רציתם לשפר את החיוך שלכם, ציפוי שיניים עשוי להיות בחירה טובה עבורכם.

ציפויים הם חזיתיות דקות שמתאימות על החלק הקדמי של השיניים הקיימות כדי לשפר את המראה שלהן. ציפויים הם רק אחת מכמה דרכים לשנות את מראה השיניים שלכם.

השלמת שיניים ואנמלופלסטיקה הן אפשרויות נוספות, כמו גם כתרים.

ישנם 4 סוגים עיקריים של ציפויים: פורצלן (חרסינה), זירקוניה, אימקס וקומפוזיט. כפי שהייתם מצפים מהשם, ציפויי חרסינה, אימקס וזירקוניה עשויים מחרסינה בהתאמה אישית באמצעות מעבדה דנטלית כדי להתאים לשיניים שלכם. ציפוי מקומפוזיט , שנקרא גם חומר מרוכב , עשוי לעתים קרובות משרף בצבע שן, אותו סוג של חומר המשמש בהשלמת שיניים, סתימות ועוד.

יש יתרונות וחסרונות לארבעת סוגי הציפויים, לכן חשוב לקחת בחשבון את חשיבות הנושא שאתם מקווים לפתור עם הציפויים, כמו גם את התקציב שלכם.

 מי יכול לעשות ציפויים?

ציפוי שיניים יכול לכסות על פגמים בשיניים ולהעניק לכם חיוך אחיד ובהיר.

פגמים יכולים לכלול שיניים עקומות, שחוקות, מעוותות, סדוקות, מוכתמות או דהויות. כמו כן ניתן להשתמש בציפויים עבור סגירה של מרווחים בין השיניים (דיאסתמה), הארכת השיניים לצורך אסתטי וכיסוי שבר כותרתי.

ציפויים מכסים חלק מהשיניים שלכם, אבל הם למעשה שונים מכתרים, שהם עבים יותר ומכסים שן שלמה – מאחור ומלפנים. כתרים גם נוטים לדרוש השחזה נרחבת יותר של השן, שלא בהכרח תצטרכו עם ציפויים.

אם השיניים שלכם במצב טוב יחסית, ואתם רק רוצה לשנות את המראה שלהן, כולל צורה או צבע, ציפוי עשוי להיות בחירה טובה.

כתרים משמשים בדרך כלל רק לשיניים שנפגעו יותר. לדוגמה, אם יש לכם שן שבורה, שן שהתפתח בה נגע עששת נרחב,  או שאתם צריכים טיפול שורש, כתר עשוי להיות פתרון טוב יותר.

סוגי ציפויים

כאמור, יש בעיקר 4 חומרים נפוצים שבהם משתמשים לציפויים – קומפוזיט , חרסינה , זירקוניה ואימקס. את כל סוגי הציפויים הללו נדרש להכין במסגרת המעבדה הדנטלית מלבד ציפויי הקומפוזיט שניתן גם להכין ישירות במרפא השיניים וגם בצורה בלתי-ישירה על ידי המעבדה הדנטלית.

האם יש סכנה בביצוע ציפויים?

באופן כללי, ציפויים נחשבים לפרוצדורה מאוד בטיחותית עם מיעוט של תופעות לוואי, משום שנדרש שיוף עדין מאוד של השן אם בכלל. עם זאת , במקרים מסוימים עשויות להתפתח תופעות לוואי כגון:

רגישות שיניים

רופא השיניים בדרך כלל מוריד שכבה דקה של האמייל כדי להדביק ציפוי. זה עלול לגרום לשיניים להיות מעט רגישות בעת אכילת מזון ומשקאות חמים או קרים לאחר הדבקה

יתרה מכך, צפויה רגישות קלה בשיניים במהלך שלושת השבועות הראשונים לאחר קבלת ציפוי שיניים. אם הרגישות הזו נמשכת יותר מ-3 עד 6 חודשים, ייתכן שמדובר במשהו רציני. יתכן שבמהלך הליך, העצב בשן טבעית הודלק וגרם לזיהום. פנו לרופא השיניים שלכם לקבלת טיפול רפואי אם הבעיות נמשכות זמן רב מדי.

אי סדרים בצבע

למרות שיש סיכוי שהצבע הציפוי לא יהיה תואם, זה נדיר. הצבע של הציפויים המסורתיים עשוי להיות שונה מעט מהשיניים הסמוכות. קיימת אפשרות ששינוי צבע יופיע לאורך הקצוות. לכן, אם הלבנת שיניים היא הסיבה הקוסמטית המובילה לטיפול, יש לדון בה תמיד לפני שרופא השיניים הקוסמטי מצמיד את הציפויים הזמניים.

למרות שהציפויים עמידים בפני כתמים, הדבק המשמש בחיבור עשוי לאורך זמן לשנות את צבעו או להיראות דהוי.

לרקמות החניכיים לוקח זמן להסתגל

לרקמות החניכיים הטבעיות עשוי להימשך זמן מה להסתגל לציפויים החדשים שהוצבו. סביר להניח שתהיה דלקת קלה ואי נוחות בחניכיים בעקבות התקנתן. אי הנוחות אמורה להצטמצם עם הזמן, ורופא השיניים יבדוק כל סימן של נפיחות חניכיים בפגישת המעקב שלכם. עם זאת, מומלץ לדבר עם רופא השיניים שלכם אם אי הנוחות בפה נמשכת יותר מכמה ימים.

אי נוחות

למרות שהליך הצבת ציפוי השיניים הוא ללא כאבים, חלק מהאנשים עלולים לחוות אי נוחות. אי הנוחות צריכה להיות מינימלית, אבל אם זה מדאיג אתכם, שוחח עם רופא השיניים שלכם על האפשרות לקחת תרופות ללא מרשם.

סיכון גבוה יותר לטראומה

אלו שיש להם שיניים מצופות לעיתים חווים רמת רגישות גבוהה. ההליך דורש הסרה של אמייל שיניים כדי להתאים את הציפוי. בתורו, זה עשוי להשפיע על רמת הרגישות. ייתכן אפילו במקרים מאוד נדירים שמוך השן ימות. במקרים מסוימים, שימוש בכתרים דנטליים עשוי להיות פתרון טוב יותר מאשר התמודדות עם רגישות ופגיעה אפשרית במוך השן.

 ציפויים מרוכבים ישירים

ציפויי מרוכבים ישירים הם ציפויים העשויים מחומר שרף מרוכב המודבק ישירות על השיניים שלכם.

לא לוקח הרבה זמן עד שרופא השיניים מכין את השיניים שלכם להדבקת הציפויים, ותהליך היישום נחשב פולשני ברמה מינימלית.

 ציפויים מרוכבים עקיפים

ההבדל העיקרי בין ציפויים מרוכבים ישירים לעקיפים הוא תהליך היישום במרפאה – ולא קשור לחומר המשמש בפועל.

השיניים שלכם מוכנות כפי שהן יהיו לציפוי מרוכב ישיר, אבל הציפויים מיוצרים בהתאמה אישית 'בעקיפין' מחוץ לפה במשרד רופא השיניים שלכם או במעבדת שיניים.

תקבלו סט של ציפויים זמניים עד להכנת הציפויים העקיפים. בפגישה הבאה, הציפויים המרוכבים העקיפים מודבקים על השיניים עם שכבת דבק ייעודית.

ציפוי מרוכב עקיף יכול לעמוד בפני יותר שחיקה ולעמוד בשברים טוב יותר מהגרסה הישירה. עם זאת, הם נוטים לעלות יותר ציפויים מרוכבים ישירים.

 ציפויי פורצלן, זירקוניה ואימקס

ציפויי חרסינה מיוצרים בהתאמה אישית עבור השיניים שלכם מחרסינה.

רופא שיניים ייקח מטבעים מהשיניים שלכם, כך שניתן ליצור את הציפויים מהתבנית במעבדת השיניים, תהליך שעשוי להימשך שבוע או יותר. תקבלו סט של ציפויים זמניים בזמן שאתם מחכים, בדיוק כמו עם ציפויי מרוכבים עקיפים.

כשהוא מוכן, רופא השיניים יצמיד את חזיתיות החרסינה הדקות לקדמת השיניים שלכם ויעצב אותן כך שייראו טבעיות ככל האפשר.

איזה ציפויים עדיפים?

  ציפוי חרסינה ציפוי איקמס ציפוי זירקוניה ציפוי קומפוזיט
משך הטיפול 3-4 פגישות 3-4 פגישות 3-4 פגישות בשיטה בלתי ישירה על ידי מעבדת שיניים – 3-4 פגישות. בשיטה ישירה מספיקה פגישה בודדת
הכנת השן שיוף יותר משמעותי שיוף מעט יותר משמעותי שיוף מעט יותר משמעותי שיוף קל מאוד אם בכלל
מחיר יקרים היקרים ביותר יקרים הזולים ביותר
שחזור זמני נדרש נדרש נדרש בשיטה ישירה – לא נדרש

בשיטה בלתי ישירה- נדרש

אסתטיקה האסתטיקה הטובה ביותר ומראה טבעי אסתטיקה מעולה אסתטיקה טובה מאוד אסתטיקה טובה  מאוד
עמידות 10-15 שנים 10-15 שנים 10-15 שנים 5-10 שנים
תיקון שבר טיפול מורכב במעבדה טיפול מורכב במעבדה טיפול מורכב במעבדה תיקון פשוט במרפאה
עמידות לשינויי צבע סיכוי נמוך לצביעה בשוליים סיכוי נמוך לצביעה בשוליים סיכוי נמוך לצביעה בשוליים ייתכנו שינויי צבע
תיקוני צבע לא ניתן לשנות צבע לא ניתן לשנות צבע לא ניתן לשנות צבע ניתן לבצע התאמות צבע

 הליך ביצוע ציפויים מרוכבים

רופא השיניים שלכם יתחיל את התהליך על ידי ניקוי יסודי של השיניים שלכם והכנתן ליישום.

ייתכן שרופא השיניים שלכם יצטרך להסיר שכבה דקה מהאמייל של השן כדי לעזור לחומר להיצמד לשיניים שלכם. לפעמים, אין צורך להשחיז את השיניים שלכם אם יש צורך בשינויים קלים בצורה או צבע בלבד.

לאחר מכן, התהליך ישתנה מעט, תלוי אם אתם מקבלים ציפוי ישיר או עקיף.

לפני הדבקת ציפוי ישיר, רופא שיניים יצרוב את האמייל של השיניים שלכם כדי לסייע בהדבקה.

לאחר מכן הם ימרחו דבק כדי לעזור לחומר השרף המרוכב להידבק לשיניים. לבסוף, הרופא מוסיף שכבות דקות מאוד של החומר המרוכב על פני השיניים שלכם.

רופא השיניים "יקשיח" במהירות את שכבות השרף המרוכב עם מנורת הקשיה ייעודית.

אתם ורופא השיניים שלכם יכולים לבחור את הגוון או הצבע הרצוי עבור הציפויים שלכם. רופא השיניים שלכם יכול לערבב צבעי שרף מרוכבים כדי לגרום לציפוי שלכם להיראות טבעי.

עם ציפוי עקיף, לאחר שרופא השיניים יכין את השיניים שלכם, הוא ייקח מטבע מהשיניים שלכם.

ציפויים עקיפים מיוצרים מחוץ לפה שלכם, במעבדת השיניים. כאשר הציפויים העקיפים מוכנים, רופא השיניים ידביק אותם באמצעות צריבת השיניים ולאחר מכן מריחת סוג של חומר דבק על השיניים. חומר דבק זה יעזור לציפויים להישאר במקומם.

לאחר מכן הם יניחו את הציפויים המרוכבים על השיניים שלכם. הם ישתמשו במנורת הקשייה כדי להקשיח את הדבק ולהדביק את הציפויים לשיניים. לאחר מכן, רופא השיניים ינקה את כל הקצוות מעודפי דבק ויבריק הכל.

אנשים רבים אינם זקוקים להרדמה במהלך התהליך. אבל אם כן, לאחר שההרדמה תפוג, אתם אמור יםלהיות בסדר לחזור לעבודה או לפעילויות רגילות אחרות.

כמה זמן מחזיק ציפוי קומפוזיט?

ציפוי קומפוזיט נחשב כיום לעמיד יותר מאשר בעבר. הם יכולים להחזיק 5 עד 7 שנים, בממוצע.

לאחר מכן, כנראה שתזדקקו לסט חלופי של ציפויים. זהו תוחלת חיים קצרה משמעותית מסט של ציפויי חרסינה, שעשוי להחזיק מעמד לפחות 10 או 15 שנים.

ייתכן שתוכלו להאריך את חיי הציפויים המרוכבים שלכם על ידי טיפול טוב בהם.

אמצו שגרה של צחצוח רגיל עם משחת שיניים לא שוחקת, ותתנגדו לכל דחף ללעוס קרח וחפצים קשים אחרים עם השיניים הקדמיות.

רופאי שיניים מסוימים מציעים להיזהר ממשקאות כמו קפה או תה שעלולים להכתים את הציפויים החדשים שלכם.

האם ניתן להסיר ציפויים מרוכבים?

ניתן להסיר ולתקן בקלות ציפוי מרוכב או להחליף על ידי הוספת חומר מרוכב חדש.

 עלות ציפויים מרוכבים

עלות היא גורם שתרצו לקחת בחשבון. ציפויים אינם זולים.

דבר אחד שהיישום של ציפויים הוא תהליך שלוקח זמן, דבר נוסף, אתם רוצים חומרים באיכות גבוהה ועבודה באיכות גבוהה שתחזיק מעמד. הרי כולם יראו את התוצאות ברגע שתפתחו את הפה.

למרות שזה פחות יקר מציפויי חרסינה, ציפויי מרוכבים עדיין יכולים להיות יקרים.

העלות עבור ציפוי מרוכב משתנה, בהתאם למקום מגוריכם, היכן מתבצעת עבודת השיניים שלכם וכמה ציפויים אתם צריכים.

ציפוי מרוכב יכול לעלות לכם בין 600 ל 1500 ש"ח

מי משלם? כנראה אתם. אם אתם רק מקווים לשפר את מראה החיוך שלכם, כנראה שתצטרך לשלם את כל החשבון, מכיוון שלעתים קרובות הביטוח אינו מכסה הליכים קוסמטיים של רפואת שיניים.

עם זאת, אם השן שלכם פגומה, הביטוח שלכם עשוי לכסות חלק מהעלות או את כולה.

 לסיכום

אם הפכתם מודעים לעצמכם לגבי החיוך שלכם, ציפוי שיניים יכול להיות בחירה מצוינת עבורכם. הם בעצם פתרון חצי קבוע לשיניים לא מושלמות.

מכיוון שציפויים באופן כללי – ואפילו ציפוי מרוכבים – יקרים יחסית, הקדישו את הזמן לבחון את האפשרויות שלכם ואת היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם לפני שתחליטו. שוחחו גם עם רופא שיניים לגבי הבחירה הטובה ביותר.

השאירו פרטים, ויחזור אליכם רופא שיניים מומלץ באזורכם להתייעצות חינם:

השאירו פרטים להתייעצות עם רופא שיניים