דנטקר לוגו

ציפוי שיניים זירקוניה – מוכנים לחיוך מושלם? סקירה מקיפה על ציפויי שיניים זירקוניה

בעולם רפואת השיניים המודרנית צצו ציפויי זירקוניה כפתרון פורץ דרך להשגת חיוכים יפים במראה טבעי. שחזורי שיניים אלו משלבים את היתרונות של חומרים מתקדמים, טכנולוגיה ואומנות ליצירת מראה עמיד ואסתטי.

בסקירה מקיפה זו, נעמיק במורכבות של ציפוי זירקוניה, ונדון בהרכבם, היתרונות, תהליך היישום, התחזוקה והחסרונות הפוטנציאליים שלהם.

 הרכב ומאפיינים

ציפויי זירקוניה הם סוג של שיקום שיניים העשוי מזירקוניום דו חמצני, חומר קרמי חזק ותואם ביולוגית לחלל הפה. לזירקוניה תכונות יוצאות דופן כמו חוזק, עמידות לשברים ושקיפות. זה הופך אותו למועמד אידיאלי עבור שימושים דנטליים, במיוחד במקרים בהם רצוי מראה אמיתי. השקיפות של זירקוניה מחקה באופן הדוק את זו של שיניים טבעיות, ומבטיחה שהציפויים משתלבים בצורה חלקה עם השיניים הקיימות של המטופל.

חומר הזירקוניה מוערך בזכות עמידותו, המבטיחה שהציפויים ישמרו על צורתם, צבעם ותפקודם לתקופה ממושכת. שלא כמו ציפויי חרסינה מסורתיים, ציפויי זירקוניה נוטים פחות להסתובב, להיסדק או להכתים, מה שמשפר את אורך החיים שלהם ומפחית את הצורך בהחלפות תכופות.

למי כדאי לעשות ציפויי זירקוניה?

ציפויי זירקוניה הם פתרון טיפולי רב-תכליתי שיכול להתבקש על ידי מגוון רחב של אנשים המבקשים לשפר את האסתטיקה והתפקוד של השיניים שלהם. עם זאת, ההתאמה של ציפוי זירקוניה לאדם מסוים תלויה במספר גורמים, כולל בריאות הפה, מטרות קוסמטיות ומצבי שיניים ספציפיים. להלן פירוט של מצבים שבהם אדם יכול להפיק תועלת מציפוי זירקוניה:

 1. שיניים דהויות: אנשים עם שיניים מוכתמות או דהויות קשות שאינן מגיבות טוב לטיפולי הלבנת שיניים עשויים למצוא שציפוי זירקוניה מהווה פתרון יעיל להשגת חיוך בהיר ואחיד יותר.
 2. שיניים סדוקות או שבורות: ציפויי זירקוניה יכולים להסתיר ביעילות שבבים, סדקים או שברים קלים בשיניים, ולשקם הן את האסתטיקה והן את הפונקציונליות.
 3. שיניים לא מיושרות או בעלות צורה לא סדירה: ניתן להשתמש בציפוי זירקוניה כדי לשפר את המראה של שיניים שאינן מיושרות, בעלות צורה לא סדירה או שיש ביניהן רווחים, מה שמעניק חיוך ישר וסימטרי יותר.
 4. שיניים שחוקות: שיניים שנשחקו עקב ברוקסיזם (חריקת שיניים) או גורמים אחרים ניתנות לשיקום והגנה באמצעות ציפוי זירקוניה.
 5. רווחים לא רצויים: ניתן להשתמש בציפוי זירקוניה כדי לסגור רווחים קטנים בין השיניים, ולספק חיוך יותר מגובש, אחיד ומושך.
 6. כתמים קבועים ופגמי אמייל: אנשים עם כתמים קבועים או פגמי אמייל שאינם ניתנים לתיקון באמצעות שיטות הלבנה מסורתיות עשויים להפיק תועלת מציפוי זירקוניה.
 7. טראומה דנטלית: מטופלים שחוו טראומה דנטלית, כגון חבלות ושברים, עשויים לבחור בציפוי זירקוניה כדי להחזיר את המראה והתפקוד של השיניים הנפגעות.
 8. חששות אסתטיים: אנשים שאינם מרוצים מהמראה הכללי של החיוך שלהם ורוצים מהפך באסתטיקה של החיוך עשויים לשקול ציפוי זירקוניה כחלק מתוכנית הטיפול שלהם.
 9. בריאות שיניים: חשוב לציין שמועמדים לציפוי זירקוניה צריכים להיות בעלי בריאות שיניים כללית יחסית טובה. יש להתייחס לכל בעיות בריאות הפה הבסיסיות, כגון מחלת חניכיים או עששת, לפני ששוקלים ציפוי.
 10. מחויבות להיגיינת הפה: מטופלים השוקלים ציפוי זירקוניה צריכים להיות מחויבים לשמור על הרגלי היגיינת פה נאותים, לרבות צחצוח קבוע, שימוש בחוט דנטלי ובדיקות שיניים שגרתיות, כדי להבטיח את אורך החיים של ציפוי השיניים שלהם.
 11. ציפיות קוסמטיות: ציפיות ריאליסטיות לגבי התוצאות הפוטנציאליות של ציפוי זירקוניה חשובות. בעוד שציפוי זירקוניה יכול ליצור שיפור דרמטי במראה, על המטופלים להבין את המגבלות והסיכונים הפוטנציאליים הקשורים בהליך.
 12. התייעצות עם רופא שיניים: בסופו של דבר, הדרך הטובה ביותר לקבוע אם ציפוי זירקוניה מתאים לאדם הוא להתייעץ עם רופא שיניים מוסמך. בדיקה מקיפה ודיון במטרות המטופל יסייעו לרופא השיניים להעריך האם ציפוי זירקוניה הוא הבחירה הנכונה או שיש לשקול טיפולים חלופיים.

 ראוי לציין כי המקרה של כל מטופל הוא ייחודי, וגישה מותאמת אישית חיונית כדי לקבוע את פתרון השיניים המתאים ביותר לצרכיו ולנסיבותיו הספציפיים.

 היתרונות של ציפוי זירקוניה

אסתטיקה טבעית: השקיפות והיכולת של זירקוניה לשכפל את מראה השיניים הטבעיות הופכות את ציפוי הזירקוניה לנחשק ביותר להשגת שינוי חיוך מציאותי.

חוזק ועמידות: ציפויי זירקוניה הם חזקים להפליא ועמידים בפני שחיקה, ומציעים פתרון ארוך טווח למטופלים המבקשים לשפר את חיוכיהם

תאימות ביולוגית: זירקוניה היא תואמת ביולוגית, כלומר היא נסבלת היטב על ידי הגוף, ומפחיתה את הסיכון לתגובות אלרגיות או תגובות שליליות

שיוף מינימלי של שיניים: בהשוואה לציפוי מסורתי, ציפוי זירקוניה דורש לרוב פחות צמצום שיניים במהלך תהליך ההכנה, ומשמר יותר ממבנה השיניים הטבעי.

עמידות בפני כתמים: פני השטח של זירקוניה פחות נקבוביים מחומרים אחרים, מה שהופך אותו לעמיד מאוד בפני כתמים ממזונות, משקאות וטבק.

יצירה מהירה: תהליך העיצוב והייצור הדיגיטלי של ציפויי זירקוניה יכולים לזרז את ציר הזמן של הטיפול, ולאפשר למטופלים ליהנות מהחיוכים החדשים שלהם מוקדם יותר.

תהליך ביצוע ציפויי זירקוניה

תהליך ביצוע ציפוי זירקוניה כולל מספר שלבים, כל אחד מבוצע בקפידה על מנת להבטיח תוצאות מיטביות:

 

ייעוץ ותכנון טיפול: במהלך הייעוץ הראשוני, רופא השיניים מעריך את בריאות הפה של המטופל ודן במטרותיו הקוסמטיות. צילומי רנטגן של השיניים עשויים להילקח כדי לסייע בתכנון הטיפול. הרופא גם יברר אם קיימים הרגלים אצל המטופל שעשויים לפגוע בהצלחת הטיפול, כמו ברוקסיזם ועישון.

הכנת שיניים: כמות מינימלית של אמייל מוסרת בדרך כלל מהמשטח הקדמי של השיניים כדי להתאים את הציפויים. שלב זה הוא פחות פולשני מאשר עם ציפויי חרסינה מסורתיים.

מטבעים: נלקח מטבע מהשיניים המוכנות, שמשמשת לאחר מכן ליצירת מודל תלת מימד דיגיטלי. דגם זה משמש כבסיס לעיצוב ציפויי הזירקוניה.

עיצוב דיגיטלי: באמצעות תוכנה מיוחדת, מעבדת השיניים מעצבת את ציפויי הזירקוניה כך שיתאימו במדויק על השיניים המוכנות ויתיישבו עם הסגר של המטופל.

ייצור: טכנולוגיית ייצור בעזרת מחשב (CAM) משמשת לייצור ציפויי זירקוניה מגוש מוצק של זירקוניה. תהליך זה מבטיח דיוק ועקביות.

ניסיון והתאמה: לפני המיקום הסופי, המטופל מנסה את הציפויים כדי להבטיח התאמה נכונה, נוחות ואסתטיקה. ניתן לבצע את כל ההתאמות הנדרשות בשלב זה.

הדבקה: לאחר שהמטופל ורופא השיניים מרוצים מההתאמה והמראה של הציפויים, הם מודבקים לצמיתות לשיניים באמצעות דבק ייעוד לשיניים. אור הקשייה מפעיל את הדבק, ויוצר קשר חזק.

ליטוש ונגיעות אחרונות: הציפויים מלוטשים לברק טבעי, וכל התאמה אחרונה נעשית כדי להבטיח שהנשיכה והאסתטיקה מושלמים.

 תחזוקה וטיפול

 תחזוקה של ציפוי זירקוניה היא פשוטה יחסית ודורשת נוהלי היגיינת פה עקביים:

צחצוח וחוט דנטלי קבוע: על המטופלים להמשיך לצחצח ולהשתמש בחוט דנטלי או אמצעי עזר אחרים על פי המלצת רופא השיניים. שימוש במשחת שיניים לא שוחקת ומברשת שיניים בעלת זיפים רכים מסייעים במניעת נזק למשטח הציפויים

הימנעות מכוח מוגזם: בעוד שציפוי זירקוניה עמיד, חשוב להימנע מנשיכה בחפצים קשים, כגון קרח או עטים, כדי למנוע סדקים או סדקים. כמו כן אם קיימים הרגלים כמו ברוקסיזם, הרופא עשוי להמליץ על סד לשמירה על הציפויים.

בדיקות שיניים שגרתיות: ביקורים קבועים אצל רופא השיניים מאפשרים לרופא השיניים לעקוב אחר מצב הציפויים ולטפל בכל בעיה באופן מיידי.

הימנעות ממזונות ומשקאות הגורמים לכתמים: למרות שציפוי זירקוניה עמיד בפני כתמים, מומלץ להגביל את הצריכה של מזונות ומשקאות בעלי פיגמנט גבוה שעלולים לשנות את צבע הציפויים לאורך זמן.

חסרונות פוטנציאליים של ציפויי זירקוניה

בעוד שציפוי זירקוניה מציע יתרונות רבים, חיוני לקחת בחשבון גם חסרונות פוטנציאליים:

עלות: ציפוי זירקוניה יכול להיות יקר יותר משחזורי שיניים אחרים בשל החומרים המתקדמים והטכנולוגיה הכרוכים בכך.

בלתי הפיך: תהליך הכנת השיניים לציפוי הוא בלתי הפיך, כלומר חלק ממבנה השן הטבעי מוסר לצמיתות.

 תלוי במיומנות: השגת אסתטיקה מיטבית עם ציפוי זירקוניה דורשת מיומנות ואומנות גבוהה מצד רופא השיניים ומעבדת השיניים.

יכולת תיקון מוגבלת: בניגוד לשיניים טבעיות, ציפוי זירקוניה לא ניתן לתיקון אם הם נקרעים או נסדקים. במקרים כאלה, ייתכן שיהיה צורך בהחלפה.

מחיר ציפוי שיניים זירקוניה – כמה זה עולה?

מחיר הטיפול עשוי להשתנות כתלות בחומר ממנו ייצרו את הציפוי וגם משתנה לפי תעריפי קופות החולים והמרפאות הפרטיות.

ציפוי חרסינה/ אימקס/ זירקוניה:  בין 500 שקלים ל-3500 שקלים לשן בודדת

ציפוי קומפוזיט: בין 450 שקלים ל- 1000 שקלים עבור שן בודדת.

ציפוי למינייט : בין 1,500 שקלים ל- 4000 שקלים עבור שן בודדת.

סוגי ציפויים נוספים וההבדלים ביניהם

ציפויי שיניים הם קליפות דקות ומותאמות אישית העשויות מחומרים שונים המחוברים למשטחים הקדמיים של השיניים כדי לשפר את המראה שלהן ולשפר את אסתטיקת החיוך הכללית. סוגים שונים של ציפויים מציעים יתרונות משתנים, עמידות ותוצאות אסתטיות. להלן כמה מהסוגים העיקריים של ציפויים:

ציפויי חרסינה

ציפויי חרסינה הם אופציה פופולרית ורב-תכליתית הידועה במראה הטבעי והעמידות שלהם. הם מיוצרים בהתאמה אישית מחרסינה דנטלית איכותית ומציעים את היתרונות הבאים:

 • אסתטיקה מעולה עם שקיפות טבעית והתאמת צבעים.
 • תכונות עמידות בפני כתמים.
 • עמיד לאורך זמן.
 • ייתכן שיידרש שיוף שיניים מינימלי.

ציפויים מרוכבים (קומפוזיט)

ציפויי מרוכבים עשויים מחומר שרף מרוכב בצבע שן. הם מיושמים ומפוסלים ישירות על השיניים, מה שהופך אותם לאופציה חסכונית עם התכונות הבאות:

 • פחות שיוף שיניים בהשוואה לציפויי חרסינה.
 • ניתן להשלים בביקור שיניים בודד.
 • רגיש יותר לכתמים בהשוואה לפורצלן.
 •  תיקונים אפשריים אם מתרחשים שבבים או נזק.

ציפוי זירקוניה

ציפויי זירקוניה עשויים מזרקוניום דו חמצני, חומר קרמי חזק ועמיד. הם מציעים את היתרונות הבאים:

 •  חוזק יוצא דופן ועמידות לשברים.
 • שקוף במיוחד למראה טבעי.
 • ייתכן שיידרש שיוף שיניים מינימלי.
 • פחות נוטה לכתמים בהשוואה לחומרים אחרים.

ציפויי למינייט

Laminates הם סוג ספציפי של ציפוי חרסינה דק במיוחד. הם ידועים בזכות הדרישה המינימלית לשיוף השיניים ובשל כך שיישומם הפיך. תכונות מפתח כוללות:

שיוף שיניים מינימלי עד ללא ברוב המקרים.

אפשרות הפיכה -ניתנים להסרה.

התאמה אישית מוגבלת עשויה להשפיע על התוצאה האסתטית הכוללת.

ציפויי Emax

ציפויי Emax עשויים מחומר קרמי ליתיום דיסיליקט, המציע חוזק ואסתטיקה גבוהים. המאפיינים שלהם כוללים:

        חומר חזק ועמיד.

        אסתטיקה מעולה עם שקיפות במראה טבעי.

        עשוי לדרוש יותר שיוף שיניים בהשוואה לאפשרויות אחרות.

  ציפוי חרסינה ציפוי איקמס ציפוי זירקוניה ציפוי קומפוזיט
משך הטיפול 3-4 פגישות 3-4 פגישות 3-4 פגישות בשיטה בלתי ישירה על ידי מעבדת שיניים – 3-4 פגישות. בשיטה ישירה מספיקה פגישה בודדת
הכנת השן שיוף יותר משמעותי שיוף מעט יותר משמעותי שיוף מעט יותר משמעותי שיוף קל מאוד אם בכלל
מחיר יקרים היקרים ביותר יקרים הזולים ביותר
שחזור זמני נדרש נדרש נדרש בשיטה ישירה – לא נדרש

בשיטה בלתי ישירה- נדרש

אסתטיקה האסתטיקה הטובה ביותר ומראה טבעי אסתטיקה מעולה אסתטיקה טובה מאוד אסתטיקה טובה  מאוד
עמידות 10-15 שנים 10-15 שנים 10-15 שנים 5-10 שנים
תיקון שבר טיפול מורכב במעבדה טיפול מורכב במעבדה טיפול מורכב במעבדה תיקון פשוט במרפאה
עמידות לשינויי צבע סיכוי נמוך לצביעה בשוליים סיכוי נמוך לצביעה בשוליים סיכוי נמוך לצביעה בשוליים ייתכנו שינויי צבע
תיקוני צבע לא ניתן לשנות צבע לא ניתן לשנות צבע לא ניתן לשנות צבע ניתן לבצע התאמות צבע

לסיכום

ציפויי זירקוניה מייצגים התקדמות משמעותית ברפואת שיניים קוסמטית, ומציעים למטופלים את ההזדמנות לשנות את החיוך שלהם עם שחזורים עמידים בעלי מראה טבעי.

באמצעות תכונותיהם יוצאות הדופן, ציפוי זירקוניה מספק איזון הרמוני בין אסתטיקה, חוזק ואריכות ימים. למרות שהם מגיעים עם יתרונות וחסרונות פוטנציאליים, שיקול זהיר של הצרכים האישיים, המטרות ובריאות הפה של המטופל יכול לעזור לקבוע אם ציפוי זירקוניה הוא הבחירה האידיאלית להשגת חיוך זוהר ובטוח.

ככל שהטכנולוגיה ממשיכה להתפתח, ציפויי זירקוניה עומדים כעדות להתקדמות המדהימה שנעשתה בתחום האסתטיקה הדנטלית, ומאפשרת למטופלים לאמץ את האמנות והמדע של חיוך יפה.

השאירו פרטים, ויחזור אליכם רופא שיניים מומלץ באזורכם להתייעצות חינם:

השאירו פרטים להתייעצות עם רופא שיניים