דנטקר לוגו

ציפוי למינייט – יתרונות וחסרונות, וכל המידע שחשוב שתדעו על למינייט

מהו ציפוי למינייט?

ציפויי למינייט הן חזיתיות חרסינה דקות מאוד המודבקות על הפנים הקדמיות של השיניים. לכולם מגיע חיוך יפה. חזיתיות חרסינה הם שחזורים אסתטיים, מגנים ועמידים לאורך זמן שניתן לבצע כמעט ללא כל פעולה ברקמת השן להשגת לחיוך מהפנט.

הבטיחות של הטיפול נובעת מהעובדה שהרקמה שהוצאה מהשן היא מועטה בדרך כלל לצורך יצירת החזיתית. הם גם מאוד מוצלחים מבחינה אסתטית מכיוון שהם מאוד דקים.

לשכבת חרסינה יש יכולת ייחודית לאפשר לאור לעבור דרכו, מה שגורם לשיניים עליהן הוא מודבק להיראות אמיתיות לחלוטין. העברת האור של הלמינטיים משתנה גם היא בהתאם לטכניקת החרסינה ולטכניקת העיבוד שבה נעשה שימוש. יש לו תקופת טיפול קצרה מאוד של 5 – 7 ימים.

מה ההבדל בין ציפוי שיניים ללמינציה?

למינציה דנטלית וציפוי שיניים הם שני הליכים נפוצים שנעשו כדי לשפר את המראה הכללי של החיוך. מצבע לצורה וגודל, שתי האפשרויות מספקות בסופו של דבר טיפולים לא פולשניים ומשיגות חיוכים נעימים. אבל מה ההבדל בין השניים?

מה זה ציפוי שיניים?

ציפויי שיניים הם קליפות דקות בצבע שיניים המונחות על פני השיניים כדי לשפר את המראה, מה שמעניק למטופלים חיוך שנראה טוב יותר. ההליך המשמש להצבת ציפויים הוא זעיר פולשני ודורש הסרת כמות קטנה של אמייל כדי שיתאימו.

מהן למינציות שיניים?

לציפוי למינייט יש את אותה פונקציה כמו ציפוי שיניים ולפעמים שני המונחים משמשים לסירוגין. למינטיים שונים במובן שהם הרבה יותר דקים ודורשים הסרה פחותה של אמייל כדי להניח אותם

 הבדלים מרכזיים

ציפוי שיניים:

ציפויי שיניים עשויים משני חומרים שונים, כלומר מרוכבים (קומפוזיט) ופורצלן.

ציפויים מרוכבים הם הבחירה הפחות מועדפת מכיוון שהם נוטים להכתים. עם זאת, קבלת ציפוי מרוכב דורש פחות עבודת הכנה על השיניים הטבעיות ומטופל יכול לצאת איתם באותו היום, תוך מפגש אחד במרפאה וללא צורך במעורבות של מעבדת השיניים.

מצד שני, ציפויי חרסינה הם בדרך כלל כפול מהמחיר של ציפויי מרוכבים ודורשים הסרת אמייל לצורך מיקומם. הם גם לא ניתנים לתיקון אם הם סדוקים או פגומים. עם זאת, יש להם מראה טבעי, עמידים יותר ויכולים להחזיק מעמד זמן רב.

הנחת ציפויים, בעיקר ציפויי חרסינה, מצריכה הסרה של חלק מהאמייל על השיניים ועיצוב מחדש של השן. זה נעשה על מנת שהציפוי ישכב שטוח וימנע ממראה מגושם ולא טבעי. זה מהווה בעיה מכיוון שחלק מההגנה הטבעית של השן, האמייל, מוסרת והדבר היחיד שנותר להגן עליה הוא הציפוי. אמנם ניתן להחליף אותם, אך לאחר הסרת הציפוי השן נותרת עם שכבת הגנה מופחתת.

למינציה:

ניתן להתייחס ללמינייטים כאל ציפוי פורצלן מתקדם מכיוון ששניהם חולקים את אותה פונקציה ויתרונות. עם זאת, כאשר מניחים למינציה, אין כמעט צורך לשנות את האמייל ואת מבנה השן. למרות שזה עשוי להיות טוב יותר בטווח הארוך לבריאות השן, להנחת למינציה עדיין יש את החסרונות שלה.

בעוד הלמייינטים בעובי כמו של עדשת מגע ומהווים חלופה דקה יותר לציפויי חרסינה, הם יכולים להיות מגושמים על השיניים כאשר הם מונחים מבלי לשנות את השן. הם גם בדרך כלל יקרים יותר מציפויי חרסינה.

מה כולל תהליך התאמת הלמיניציה?

ראשית, תבצעו התייעצות עם רופא השיניים. רופא השיניים יבדוק את השיניים שלכם, יחפש סימני נזק או ריקבון ויחליט האם ציפוי מתאים לכם. אם יש מצב בסיסי שפוגע בשיניים שלכם, כגון מחלת חניכיים או עדות ברורה לכך שאתם נוהגים לשחוק או להדק שיניים, ייתכן שרופא השיניים לא ימליץ על ציפוי. אבל אם השיניים בריאות והבעיות הן קוסמטיות בלבד, תהליך בניית הציפויים יכול להתחיל.

הייעוץ הראשוני שלכם ייעשה באמצעות תמונות ברורות של השיניים וההיסטוריה הדנטלית שלכם. לאחר הגעתכם למרפאה, יערך ייעוץ אישי נוסף על מנת לאשר שאתם מתאימים לציפויי למינייט.

במהלך הייעוץ, רופא השיניים ידון ברצונותיכם כיצד תרצו שהציפויים שלכם ייראו מבחינת צורה וצבע. הוא גם ייעץ לכם מה ייראה הכי טבעי בהתבסס על דעתו המקצועית כאשר בוחנים את המאפיינים של למינייט (שקיפות, בהירות וצבע).

לפני כל יישום על השיניים, בעזרת יישום מודלים, אתם יכולים לראות בדיוק איזה סוג של שינוי יבוצע. במהלך יישום זה אתם יכול לשתף את רצונותיכם וציפיותיכם עם הרופא שלכם. אפליקציית Mock up היא מתאר ראשוני של התמונה הסופית, שנותנת לנו את הרעיון הראשון לגבי החיוך החדש שלכם. מטופלים רבים נותנים משוב חיובי מאוד על השינויים גם בשלב זה.

אם אתם אוהבים את השיפור הזה בחיוך שלכם ותרצה לראות אותו ביתר פירוט, ניתן להכין מודל Wax-up (שעווה) במעבדה עם המידות והצילומים. בעיקר, השעווה הזו היא העוזר שלנו עם 75-80% קרבה לתמונה הסופית בעיצוב החיוך המתוכנן.

השיניים הזמניות, שאנו מכנים ה-mock up, יגנו על השיניים שלכם ויעניקו לכם את ההזדמנות לבחון את החיוך החדש שלכם עם המשפחה והחברים שלכם בזמן הכנת הלמינייטים מפורצלן במעבדה.

בתום תקופת הבדיקה, הנמשכת כשבוע, החיוך והצורות האסתטיות האידיאליות מועברות למעבדה ומכינים את הלמינציות מפורצלן בהתאם למודל זה. לאחר כ 5 – 7 ימים, הוא הופך להיות מוכן ליישום.

לרוב לא ניתן להבחין בין למינציה לבין שיניים טבעיות מכיוון שהן אינן מוכתמות בחומרים כגון סיגריות, תה או קפה ועם תכונות העברת האור שלה. לכן, הם יכולים להיחשב כשיטת הטיפול האסתטית האידיאלית ביותר המיושמת כיום.

כמה זמן אורך החיים של למינציה פורצלן?

יישום למינציית פורצלן הוא טכניקה עדינה מאוד. דורש עבודה קלינית ומעבדתית טובה. על הרופא וטכנאי השיניים להיות בעלי ידע טכני ומיומנויות חזותיות מלאות בנושא זה. אם הם מיוצרים בטכניקה הנכונה ובציוד מתאים יש להם חיים ארוכים (10 – 30 שנים).

מחיר ציפוי שיניים למינייט – כמה זה עולה?

מחיר הטיפול עשוי להשתנות כתלות בחומר ממנו ייצרו את הציפוי וגם משתנה לפי תעריפי קופות החולים והמרפאות הפרטיות.

ציפוי חרסינה/ אימקס/ זירקוניה:  בין 500 שקלים ל-3500 שקלים לשן בודדת

ציפוי קומפוזיט: בין 450 שקלים ל- 1000 שקלים עבור שן בודדת.

ציפוי למינייט : בין 1,500 שקלים ל- 4000 שקלים עבור שן בודדת.

מה ההבדל בין החומרים השונים המשמשים לציפויים ולמינייט?

  ציפוי חרסינה ציפוי איקמס ציפוי זירקוניה ציפוי קומפוזיט
משך הטיפול 3-4 פגישות 3-4 פגישות 3-4 פגישות בשיטה בלתי ישירה על ידי מעבדת שיניים – 3-4 פגישות. בשיטה ישירה מספיקה פגישה בודדת
הכנת השן שיוף יותר משמעותי שיוף מעט יותר משמעותי שיוף מעט יותר משמעותי שיוף קל מאוד אם בכלל
מחיר יקרים היקרים ביותר יקרים הזולים ביותר
שחזור זמני נדרש נדרש נדרש בשיטה ישירה – לא נדרש

בשיטה בלתי ישירה- נדרש

אסתטיקה האסתטיקה הטובה ביותר ומראה טבעי אסתטיקה מעולה אסתטיקה טובה מאוד אסתטיקה טובה  מאוד
עמידות 10-15 שנים 10-15 שנים 10-15 שנים 5-10 שנים
תיקון שבר טיפול מורכב במעבדה טיפול מורכב במעבדה טיפול מורכב במעבדה תיקון פשוט במרפאה
עמידות לשינויי צבע סיכוי נמוך לצביעה בשוליים סיכוי נמוך לצביעה בשוליים סיכוי נמוך לצביעה בשוליים ייתכנו שינויי צבע
תיקוני צבע לא ניתן לשנות צבע לא ניתן לשנות צבע לא ניתן לשנות צבע ניתן לבצע התאמות צבע

 לאילו מטופלים ניתן ליישם למינציה של פורצלן?

  • שיניים קדמיות עם בעיות צבע.
  • בשיניים עקומות, לא סדירות, נטוות עם בעיות רמה.
  • שיניים מרווחות.
  • סתימות גדולות וישנות עם בעיות צבע.
  • שיקום שיניים שבורות ושחוקות.
  • צביעה עקב שימוש באנטיביוטיקה ושימוש מופרז בפלואור אשר לא ניתן לטפל בהלבנת שיניים.
  • ניתן ליישם אותם כאשר המטופל אינו מרוצה מבחינה קוסמטית מהשיניים.

 סיכונים פוטנציאליים ותופעות לוואי

ייתכן שצבע הציפויים לא יהיה בהתאמה מדויקת לצבע השיניים של המטופל, ולא ניתן לשנות את הצבע לאחר ההתקנה. יש צורך בהחלפה מלאה של הציפויים.

חריקת שיניים או פגיעה חזקה עלולים לגרום לניתוק ציפוי מהשיניים, ולגרום לציפוי לנשור. בגלל העובי הדק של הציפויים, סביר להניח שהם יתנפצו ויהיה צורך בהתאמה של ציפויים חדשים

כ-95 אחוז מציפויי החרסינה נשארים במקומם ובמצבם המקורי לאחר 5 שנים, ו-83 אחוז נשארים במצב טוב לאחר 20 שנה. הנתונים מעט נמוכים יותר עבור ציפויים מחומרים מרוכבים.

השאירו פרטים, ויחזור אליכם רופא שיניים מומלץ באזורכם להתייעצות חינם:

השאירו פרטים להתייעצות עם רופא שיניים