דנטקר לוגו

האם יש דרך ליישר שיניים ללא גשר?

רוצים לדעת אם אפשר ליישר שיניים בלי גשר? האם הגשר הוא הדרך היחידה או שיש עוד אופציות? במאמר הזה נסקור את כל האפשרויות הקיימות כיום ליישור שיניים ללא גשר – היתרונות, החסרונות והעלויות. נבדוק מהן השיטות החדשניות ביותר שפותחו לאחרונה כמו גם שיטות מסורתיות יותר. 

קראו ותוכלו לקבל החלטה מושכלת לגבי הדרך הטובה ביותר עבורכם ליישר את השיניים מבלי להסתובב עם גשר.

הדרך המוכחת ביותר – יישור שיניים ללא גשר באמצעות פלטות שקופות

הדרך המוכחת ביותר מדעית ליישור שיניים ללא סמכים מסורתיים היא באמצעות טיפולי יישור שיניים המשתמשים במיישרים שקופים, כאשר Invisalign היא אחת המערכות הידועות והנחקרות ביותר.

טיפול במיישרים שקופים כולל שימוש בסדרה של סדים שקופים ונשלפים כדי להזיז בהדרגה את השיניים למקומן הרצוי. הנה הסיבה שמיישרים שקופים נחשבים לשיטה מוכחת מדעית:

מחקר קליני מקיף: Invisalign, בפרט, היה נתון למספר רב של מחקרים קליניים כדי להעריך את יעילותו בתיקון בעיות אורתודונטיות שונות. מחקרים אלו הוכיחו את האמינות והיעילות של מיישרים ברורים ביישור שיניים.

תוכניות טיפול מותאמות אישית: טיפולי יישור שקופים מתוכננים על סמך הצרכים הספציפיים של המטופל. אלגוריתמים מתקדמים ממוחשבים ומידול תלת מימד משמשים ליצירת תוכנית טיפול מותאמת אישית, המבטיחה תנועת שיניים מדויקת.

תוצאות צפויות: מיישרים ברורים משתמשים בסדרה של סדים שמחליפים בהדרגה בהתאם לתוכנית הטיפול. כל סד נועד לבצע התאמות מבוקרות, מצטברות, המאפשרות תנועת שיניים צפויה ומדויקת.

סריקה והדמיה דיגיטלית: נלקחות סריקות דיגיטליות וטביעות של השיניים, שהן מדויקות יותר מאשר טביעות מסורתיות. טכנולוגיה זו מאפשרת התאמה מדויקת יותר של המיישרים ותוצאת טיפול צפויה יותר.

ניטור קבוע: מטופלים נדרשים בדרך כלל לבקר את האורתודנט או רופא השיניים שלהם מעת לעת במהלך הטיפול כדי להבטיח שההתקדמות בדרך. ניתן לבצע התאמות לפי הצורך בהתבסס על תגובת המטופל לטיפול.

נוחות ואסתטיקה: מיישרים שקופים נוחים ללבישה וכמעט בלתי נראים, מה שהופך אותם לאופציה אטרקטיבית עבור אנשים שרוצים ליישר שיניים ללא הנראות של הפלטה המסורתית.

ניתנות להסרה: מיישרים שקופים ניתנים להסרה, מה שמאפשר שמירה קלה יותר על היגיינת הפה, מכיוון שאין סוגרים או חוטים בעת צחצוח וחוט דנטלי. זה גם אומר שההגבלות התזונתיות פחות מחמירות בהשוואה לפלטה מסורתית.

חשוב לציין שבעוד שמיישרים שקופים יעילים לבעיות יישור שיניים רבות, ייתכן שהם לא יתאימו לכל המקרים, במיוחד לאלו הכרוכים באי-יישור חמורים או בעיות נשיכה. 

אם אתם או ילדכם שוקלים טיפול יישור שיניים, התייעצו עם רופא יישור שיניים שיוכל להעריך את הצרכים הספציפיים שלכם ולהמליץ על תוכנית הטיפול המתאימה ביותר. הם יקחו בחשבון גורמים כמו חומרת הפגיעה, בעיות נשיכה והעדפותכם האישיות כדי לקבוע את הגישה הטובה ביותר ליישור השיניים שלכם.

דרכים אחרות לשפר את החיוך שלכם, ולחייך ישר

 1. מכשירים אורתודונטיים

כאשר אנשים חושבים על מכשירי יישור שיניים מסורתיים, הם שוקלים לעתים קרובות גשר קוביות. אבל יש הרבה אפשרויות אחרות שיכולות לתקן שיניים ללא גשר קוביות.

אפשרויות אלה כוללות את הדברים הבאים:

 • רסן: ווים או רצועות המחוברות לשיניים מתחברים לחוטים ולמסגרות המקיפות את הראש. בעיות יישור (כגון נשיכת יתר או תת-נשיכה) מטופלות לעתים קרובות עם רסן, אך זה עובד הכי טוב אצל אנשים צעירים עם עצמות שעדיין צומחות.
 • מכשיר Herbst: מכשיר זה מזיז את הלסת התחתונה שלכם קדימה והלסת העליונה שלכם אחורה. הוא מחובר גם לטוחנות העליונות וגם התחתונות ונראה קצת כמו קפיץ. גם מבוגרים וגם ילדים יכולים להשתמש בכלי זה.
 • מכשיר Mara: המכשיר הזה עובד (ונראה) בדומה להרבסט. אבל מכשיר המארה מעט קטן יותר.

טיפולים אלו מתאימים לילדים ומבוגרים צעירים עם בעיות יישור הלסת (כגון נשיכת יתר או תת-נשיכה)

אנשים עם בעיות שיניים משמעותיות הנגרמות על ידי לסתות לא מיושרות יכולים להפיק תועלת ממכשירי יישור שיניים. אבל מכשירים אלה יכולים לגרום לכאב, וככל שהם לא נוחים יותר, כך גדל הסיכוי שהמטופלים יפסיקו את הטיפול.

אם אתם בוחרים במכשירי יישור שיניים, שוחחו עם הרופא שלכם לגבי אפשרויות לשיכוך כאבים. ואם זה לא נוח, בקשו התאמה.

 1. ריטניירים 

לאחר טיפול אורתודונטי משמעותי, אנשים משתמשים בריטיינר כדי לשמר את החיוכים החדשים שלהם. אבל אותה טכנולוגיה יכולה לעזור למבוגרים לתקן בעיות יישור קלות.

ריטיינרים עוטפים את השיניים ומפעילים לחץ עדין, בדיוק כמו שמיישרים עושים. תלבשו אותם מספיק מדי יום, ותוכלו ליישר את השיניים שלכם ללא סמכים.

הכלים האלה עובדים הכי טוב אצל מבוגרים, מכיוון שהם מקפידים יותר מילדים להתמיד בטיפול הזה. אבל קיימים סוגים רבים של ריטיינרים, ואנשים חייבים להקפיד לבחור את הגרסה המתאימה לשיניים ולחיוך שלהם.

מתאים למבוגרים שזקוקים להתאמה קלה לחיוך שלהם

 1.  מרחיבים פלאטלים

החך שלכם הוא העצם הקשה בגג הפה, המספקת תמיכה לשיניים העליונות. אם הוא קטן מדי או כפוף בזווית חדה, השיניים שלכם מצטופפות בהתאם.

מרחיב פלטאלי מפעיל לחץ עדין על העצם הזו, דוחף אותה לצורה חדשה עם מספיק מקום לשיניים שלכם. רופאי שיניים מרחיבים אותו באמצעות סדרה של פגישות.

מרחיבים פלאטלים פועלים בצורה הטובה ביותר בילדים עם לסתות שעדיין צומחות. כשהוא מיושם בזמן הנכון, מכשיר זה יכול לפתור בעיות שיניים עקומות לפני שהן מתחילות.

מתאים למבוגרים וילדים עם צפיפות, נשיכה צולבת, שיניים פגועות או בעיות שיניים משמעותיות אחרות הנגרמות מגודל לסת לא תקין.

טיפולים אסתטיים ליישור שיניים

ישנו סוג נוסף של טיפולים שיכולים לעזור לכם ליישר את החיוך שלכם. טיפולים אול נחשבים אסתטיים משום שהם אינם מערבים תנועה ממשית של השיניים, אלא רק "כיסוי" של השן.

 1.  ציפויים

ציפויים הם פיסות דקות דמויי קליפה המודבקים לקדמת השיניים שלכם. אתם לא נדרשים להניח ציפוי על כל שן. רופא השיניים שלכם יכול להתאים את הציפוי שלכם לצבע השיניים הקיימות שלכם.

יש אנשים שחושבים על פלטה וקוביות בגלל ששן אחת או שתיים מעוותות או לא אחידות. ציפויים יכולים להיות פתרון טוב, והם מיושמים בדרך כלל בביקור אחד או שניים.

ציפוי יכול להיות גם בחירה טובה עבור אנשים עם שיניים מוחלשות על ידי סתימות מרובות. ציפוי יכול לספק יציבות תוך כדי מראה טוב יותר של השן.

אבל ציפוי לא יכול לתקן בעיות גדולות יותר, כמו פערים גדולים בין השיניים או בעיות יישור הלסת. הם לא חזקים מספיק או מיועדים לבעיות האלה. מחירי ציפויי שיניים הם גם יקרים מאוד (2,000 עד 4,500 ש"ח לשן), כך ששיקום פה מלא עשוי להיות יקר עבור חלק.

מתאים למבוגרים עם שיניים סדוקות, מוכתמות או מרווחות שהן ישרות בשורשים

 1. ציפוי שיניים מרוכב

ציפוי שיניים מרוכב דומה מאוד לציפוי שיניים. רופאים יוצרים חומר שרף התואם לצבע השיניים הקיימות שלכם, והוא מודבק על פני השן העקומה. אור הקיישה ייחודי מקשה אותו תוך דקות.

אנשים משתמשים בהדבקת שיניים כדי לתקן את הבעיות הבאים:

 • כתמים או שינוי צבע
 • סדקים או שבבים
 • רווחים בין השיניים
 • שורשים חשופים

הדבקת שיניים יכולה לעלות בין 400 ל-1,000 ש"ח לשן, כך שזו לא אפשרות אידיאלית לתיקון פה מלא. אבל זה יכול להתאים לבעיות קטנות.

מתאים לאנשים עם שיניים סדוקות, מקוצרות או מרווחות.

 1.  כתרים דנטליים

כתרים דנטליים פועלים בצורה הטובה ביותר לתיקון שיניים סדוקות או ריקבון משמעותי. בדרך כלל, כתרים מיושמים כמוצא אחרון לתיקון שיניים שנפגעו באופן משמעותי.

 כתרים יכולים להיות גם יקרים, בסביבות 1,500-4,500 ש"ח לשן בודדת, ולכן הם לא אידיאליים לטיפולי פה מלא.

מתאים למבוגרים וילדים עם שיניים שנפגעו עקב טיפולי שורש וסתימות מכוערות

האם אוכל ליישר את השיניים באופן טבעי?

חוטים, סדים, ציפויים ומיני טיפולים אחרים יכולים לגרום לאנשים מסוימים להרגיש לא בנוח. אם הם יחפשו באינטרנט, הם יכולים לצאת משם עם הרבה רעיונות מסוכנים לגבי איך לתקן את השיניים שלהם באופן טבעי.

האפשרויות הנפוצות ליישור שיניים לבד שאנשים ניסו כוללות את הדברים הבאים:

 • גומיות לדחיפת שיניים
 • מקלות לדחיפת שיניים למקומן
 • אצבעות לדחוף לסתות לחללים חדשים

יישור שיניים טבעי אינו יעיל ואינו בטוח. יישור שיניים "עשה זאת בעצמך" נקשר לבעיות הבאות:

 • זיהומים: גומיות, שמנים אתריים וטיפולים אחרים בבית עלולים להוביל לזיהומים עמוקים שעלולים לעלות לכם בשיניים ובבריאות הפה הכללית שלכם.
 • סדקים: ציפוי האמייל על השיניים אינו צומח מחדש. שימוש בכלים כמו מקלות או מוטות מתכת עלול להזיק לו לצמיתות.
 • כאב: דחיפה ומשיכת שיניים עלולה להזיק לרקמות הרכות ולהוביל לדימום ולכאב.
 • חשיפה לרעלנים: מהדקי נייר ופיסות מתכת אחרות לא נועדו לפה שלכם.
 • שבר: דחיפת שיניים חזק מדי עלולה לשבור אותן.

במקרים מורכבים מאוד – האלטרנטיבה המוכחת והבטוחה היחידה לגשר : ניתוח

במקרים מסוימים, מנתח פה יכול לבצע הליך כירורגי כדי לשנות את אופן יישור השיניים שלכם.

אם מיקום השיניים והלסת שלכם גורמים לקושי משמעותי בחיי היום יום שלכם, רופא שיניים עשוי להמליץ על הליך מעורב יותר הנקרא ניתוח אורתוגנטי.

ניתוח אורתוגנטי מזיז את מיקום הלסת שלכם, וההחלמה יכולה להימשך 2 עד 3 שבועות. נפיחות יכולה להימשך עוד יותר. ניתוח מסוג זה עשוי להיות מכוסה בביטוח שלכם.

גם צורות קלות וגם פולשניות יותר של ניתוחי פה ליישור השיניים עשויות להיות יקרות למדי. אלא אם כן תזדקק לניתוח לתיקון בעיה רפואית, הביטוח שלכם לא יכסה זאת. העלויות משתנות מאוד ויכולות להיות תלויות במה הביטוח שלכם יכסה והיכן אתם נמצאים.

מי צריך ליישר שיניים

אם שיניים עקומות משפיעות על חיי היומיום שלכם, כדאי לשקול לקבל טיפול. אם אתם מתקשים ללעוס או לנשוך את האוכל שלכם, או אם השיניים שלכם משפיעות על אופן הדיבור, אתם עשוי להיות מועמד לניתוח לסת או לפלטה.

אם אתם לא אוהבים את איך שהשיניים שלכם נראות בגלל שהן צפופות או מסתובבות, טיפול אורתודונטי יכול ליישר את החיוך שלכם.

האגודה האמריקאית לאורתודנטים ממליצה להעריך כל ילד כדי לראות אם הוא זקוק לפלטה לא יאוחר מגיל 7.

הזמן האידיאלי לקבל פלטה הוא בין הגילאים 9 עד 14. אבל אתם אף פעם לא מבוגרים מדי בשביל לקבל פלטה, ויותר מבוגרים בוחרים לפנות לטיפול אורתודונטי בשלב מאוחר יותר בחיים.

סימנים לכך שאתם או ילדכם עשויים להיות מועמדים לפלטה כוללים:

 • שיניים צפופות או לא מיושרות
 • לסתות מקליקות
 • היסטוריה של מציצת אגודל או של שיניים קדמיות בולטות 
 • קושי ללעוס או לנשוך
 • לסתות שאינן נסגרות בצורה מסודרת ולא יוצרות אטימה כאשר הפה במנוחה
 • קושי לדבר מילים מסוימות או להשמיע צלילים מסוימים
 • נשימת פה
השאירו פרטים, ויחזור אליכם רופא שיניים מומלץ באזורכם להתייעצות חינם:

השאירו פרטים להתייעצות עם רופא שיניים