דנטקר לוגו

הלבנת שיניים ביתית: השוואת שיטות טבעיות והמלצות

הלבנת שיניים היא פרוצדורה פופולרית שנועדה לשפר את מראה השיניים על ידי הסרת כתמים וצבע צהבהב. עם השנים הלבנת שיניים בשיטת עשה זאת בעצמך צברה פופלריות, וקיימות מספר שיטות להלבנת שיניים ביתית הזמינות כיום, החל ממוצרי מדף ועד לערכות הלבנה ביתיות. 

עם העובדה מחירי הלבנות שיניים במרפאה גבוהים יחסית, כמו הלבנת שיניים בלייזר, אנשים מחפשים אלטרנטיבות זולות ושיטות ביתיות לשמור על חיוך קורן ולבן.

במאמר זה נבחן את היתרונות והחסרונות של השיטות השונות להלבנה ביתית ונסקור את המוצרים המובילים בשוק. 

נציג מחקרים המשווים בין יעילות שיטות שונות ונביא המלצות למי ששוקל לבצע הלבנת שיניים באופן עצמאי בבית, על מנת לספק לכם הקוראים מידע שימושי לקבלת החלטה מושכלת בנושא.

למה שיניים מצהיבות?

שיניים יכולות לפתח גוון צהבהב משתי סיבות עיקריות:

 1. דילול האמייל: השכבה החיצונית ביותר של השיניים שלכם נקראת אמייל, שהוא לבן באופן טבעי ומשמש כמגן מבני השיניים הפנימיים. מתחת לאמייל מסתתר דנטין, רקמה חומה-צהבהבה. כאשר האמייל הופך דק יותר או נשחק, הדנטין שמתחתיו הופך גלוי יותר, מה שגורם לשיניים להיראות כהות יותר או צהובות יותר.

גורמים שונים יכולים לתרום לדילול האמייל, כולל:

 • מזונות חומציים: צריכת מזונות ומשקאות חומציים עלולה לשחוק את אמייל השיניים לאורך זמן.
 • מחלות חניכיים: מחלות חניכיים עלולות להוביל לאובדן אמייל.
 • הזדקנות: ככל שאנשים מתבגרים, האמייל נוטה להידלדל באופן טבעי.
 • גנטיקה: לחלק מהאנשים יש אמייל דק יותר באופן טבעי.
 1. כתמים: מזונות, משקאות והרגלים מסוימים עלולים להוביל להכתמת שיניים, שעלולה גם לתרום להצהבה של השיניים. אלו כוללים:
 • קפה: ידוע כי קפה מכתים שיניים.
 • תה: במיוחד תה שחור, עלול לגרום לכתמי שיניים.
 • יין אדום: הפיגמנטים ביין אדום עלולים לשנות את צבע השיניים.
 • מוצרי טבק: עישון ושימוש במוצרי טבק עלולים להוביל להכתמה משמעותית של השיניים.
 • תרופות: תרופות מסוימות, כגון אנטיביוטיקת טטרציקלין, יכולות לגרום לשיניים להשתבש.

כדי לשמור על שיניים לבנות יותר, חשוב להקפיד על היגיינת פה טובה, להגביל צריכת מזון ומשקאות הגורמים לכתמים ולהימנע ממוצרי טבק. בנוסף, בדיקות וניקוי שיניים רגילים יכולים לעזור לנטר ולטפל בכל בעיה של דילול או הכתמה של האמייל.

שיטות ביתיות להלבנת שיניים:

שטיפת שמן

שטיפת שמן, מנהג מסורתי שמקורו בהודו, היא שיטה שנועדה לשפר את היגיינת הפה ולקדם ניקוי רעלים בגוף. טכניקה זו כרוכה בשטיפה של שמן בתוך הפה כדי להסיר ביעילות חיידקים מזיקים שעלולים לתרום להיווצרות רובד וצביעת השיניים.

שמן קוקוס מועדף באופן נרחב לשטיפת שמן בשל טעמו המענג ויתרונות בריאותיים רבים. יש לציין שהוא עשיר בחומצה לאורית, בעלת תכונות אנטי דלקתיות ואנטי בקטריאליות חזקות. ממצאי מחקר הראו כי שטיפת שמן יומית יכולה להוביל להפחתה בחיידקי הפה, להפחית את הצטברות הרובד ולהקל על תסמיני דלקת חניכיים.

אחד התורמים העיקריים לפלאק ולדלקת חניכיים הוא Strept. mutans, סוג של חיידקים השוכנים בפה. מחקרים גילו ששימוש קבוע בשמן קוקוס יכול להוביל להפחתה ברמות של Strept. mutans, מה שמוכיח יעילות דומה לזו של מי פה אנטי-מיקרוביאלית.

חשוב להדגיש כי בעוד שחלק מהאנשים טוענים כי שטיפת שמן יכולה להלבין שיניים, יש חוסר ראיות מדעיות לבסס טענה זו. עם זאת, שטיפת שמן נשארת תרגול בטוח ובהחלט שווה לנסות.

כדי לבצע שטיפת שמן, התחילו בנטילת כף אחת (15 מ"ל) של שמן קוקוס לתוך הפה שלכם, וודא שהוא עובר דרך המרווחים שבין השיניים. בהתחשב בכך ששמן קוקוס מתמצק בטמפרטורת החדר, אפשרו לו כמה רגעים להתנזל. המשיכו לסובב את השמן במשך 15-20 דקות.

עם השלמת סשן שטיפת השמן, חשוב לוודא שאתם יורקים את שמן הקוקוס המשומש לתוך אסלה או פח אשפה. אמצעי זהירות זה נחוץ מכיוון ששמן קוקוס יכול להתמצק בניקוז שלכם, ועלול לגרום לחסימות בצנרת.

מה שמבדיל בין שטיפת שמן קוקוס לבין טכניקות רבות אחרות להלבנת שיניים הוא אופיו הידידותי לשיניים. בניגוד לשיטות מסוימות שעלולות לחשוף את השיניים לחומצות או חומרים אחרים המסוגלים לשחוק את האמייל, שטיפת שמן קוקוס היא תרגול היגיינת פה יומי בטוח ועדין.

צחצוח שיניים בעזרת סודה לשתייה

שימוש בסודה לשתייה לצחצוח היא טכניקה ידועה שמטרתה לשפר את האסתטיקה של השיניים. סודה לשתייה היא בעלת תכונות הלבנה טבעיות אינהרנטיות, המסבירות את הכללתה התכופה בניסוחים שונים של משחות שיניים מסחריות.

סודה לשתייה מתפקדת כחומר שוחק עדין, המבטל ביעילות כתמי שטח מהשיניים. יתר על כן, הוא מקים סביבה בסיסית בפה, שעלולה לעכב את התפשטות החיידקים. למרות שחשוב להכיר בכך שהתוצאות עשויות להצטבר בהדרגה, לאורך זמן, אתם יכולים לראות שינוי חיובי במראה השיניים שלכם.

אמנם אין הוכחות מדעיות חד משמעיות התומכות ברעיון שצחצוח עם סודה לשתייה רגילה בלבד ילבין שיניים, אך מחקרים רבים העלו כי משחת שיניים המכילה סודה לשתייה יכולה לתרום לשיפור בריאות הפה ויכולה להניב אפקט הלבנה.

מחקר אחד, הראה כי תכשירים של משחת שיניים המשלבים סודה לשתייה היו מיומנים יותר בהפחתת רובד, דלקות חניכיים ודימומים כשהם מושווים למשחת שיניים קונבנציונלית ללא סודה לשתייה.

כדי ליישם שיטה זו, עליכם ליצור משחה על ידי ערבוב של כפית אחת (6 גרם) של סודה לשתייה עם 2 כפיות (בערך 5 מ"ל) של מים. צחצחו שיניים עם המשחה מספר פעמים בשבוע כדי להתענג על היתרונות של חיוך קורן.

מי חמצן

מי חמצן הוא חומר הלבנה טבעי שמופרסם בשל תכונותיו האנטי-מיקרוביאליות. יש לו היסטוריה ארוכה של שימוש בחיטוי פצעים בשל יכולתו למגר חיידקים.

מוצרים מסחריים רבים להלבנת שיניים כוללים מי חמצן, אם כי לרוב הם מכילים ריכוזים גבוהים יותר ממה שמשמש בדרך כלל ליישומים ביתיים. למרות שלא נערכו חקירות ספציפיות לגבי ההשפעות של שימוש במי חמצן כחומר לשטיפת פה או לצחצוח שיניים, מחקר בדק ניסוחים של משחות שיניים המכילות מי חמצן.

לדוגמה, מחקר אחד הבחין כי משחת שיניים עם ריכוז גבוה יותר של מי חמצן הוכיחה את עצמה יעילה יותר בהלבנת שיניים במשך תקופה של 12 שבועות בהשוואה למשחת שיניים עם רמות חמצן נמוכות יותר.

מחקר נפרד הדגיש את הביצועים המעולים של משחת שיניים המכילה מי חמצן בהשוואה לסוגים שונים של משחות שיניים אחרות, כולל כאלו הכוללות פחם או רכיבים שוחקים, בטיפול בשינוי צבע השיניים המיוחס לגורמים כמו צריכת קפה.

עם זאת, חשוב לנקוט משנה זהירות בעת שימוש במי חמצן לטיפול בפה, מכיוון שיש לקחת בחשבון שיקולי בטיחות. בעוד שריכוזים מדוללים נחשבים בדרך כלל בטוחים, שימוש בריכוזים חזקים או שימוש יתר במי חמצן עלולים לגרום לגירוי חניכיים ולרגישות מוגברת של השיניים. יתר על כן, עלו חששות בנוגע לקשר פוטנציאלי בין שימוש במינון גבוה של מי חמצן לסרטן, אם כי קשר זה לא הוכח באופן סופי באמצעות מחקר.

אחת הדרכים לשלב מי חמצן בשגרת טיפוח הפה שלכם היא על ידי שימוש בו כשטיפת פה לפני הצחצוח. רצוי לבחור בתמיסה בריכוז של 1.5% או 3% כדי להקטין תופעות לוואי אפשריות. בדרך כלל, הריכוז הזמין בבתי מרקחת הוא 3%. אתם יכולים ליצור תמיסה של 1.5% על ידי ערבוב כמות שווה של מי חמצן ומים.

שיטה נוספת כוללת יצירת משחת שיניים ביתית על ידי שילוב של מי חמצן עם סודה לשתייה. לשם כך, ערבבו 2 כפיות (כ-10 מ"ל) מי חמצן עם כפית אחת (בסביבות 6 גרם) של סודה לשתייה. צחצחו בעדינות את השיניים עם התערובת הזו. עם זאת, חשוב לנקוט משנה זהירות ולהגביל צחצוח עם המשחה הזו למספר פעמים בשבוע כדי למנוע שחיקת אמייל מיותרת.

אכילת פירות וירקות

שילוב של תזונה עשירה בפירות וירקות יכול להציע יתרונות לא רק לבריאות הכללית שלכם אלא גם להיגיינת השיניים שלכם.

למרות שהם לא צריכים להחליף צחצוח שיניים רגיל, פירות וירקות פריכים וגולמיים יכולים לסייע בהסרת הרובד בזמן הלעיסה. המרקם שלהם יכול לעזור לשפשף מעט הצטברות משטח על השיניים.

יתרה מכך, פירות מסוימים, כמו תותים ואננס, עשויים לתרום להלבנת שיניים.

תותים

בשנים האחרונות הפכה תערובת תותים וסודה לשתייה לפופולרית כתרופה טבעית להלבנת השיניים, בעיקר בזכות קידומה על ידי ידוענים שונים. 

הסברה היא שהחומצה המאלית בתותים יכולה לסייע במניעת כתמי שן, בעוד הסודה לשתייה מסירה כתמים קיימים. אולם, יש לציין כי אין הוכחות מדעיות חותכות ליעילותה של שיטה זו.

אמנם לתותים יש תכונות פילינג מסוימות הגורמות לשיניים להיראות בהירות יותר, אך ספק אם הם מסוגלים לחדור לכתמים עמוקים ולהסירם. מחקר משנת 2015 מצא שהשפעת תערובת תותים וסודה על צבע השיניים הייתה זניחה ביחס למוצרי הלבנה מסחריים. 

אם בוחרים לנסות זאת, מומלץ להשתמש במינונים נמוכים ולא לעשות זאת יותר ממספר פעמים בשבוע, שכן שימוש יתר עלול לפגוע באמייל השן.

כדי להכין את התרופה, יש למעוך תות שדה טרי ולערבב אותו עם סודה ליצירת משחה. את התערובת מצחצחים בעדינות על השיניים להשגת אפקט ההלבנה המקווה.

אננס

בשנים האחרונות ישנן טענות כי לאננס יש תכונות מלבינות שיניים.

מחקר שבדק ג'ל המכיל את האנזים ברומלין, הנמצא באננס, מצא שלג'ל זה יש פוטנציאל להסרת כתמי שיניים בהשוואה לקבוצת ביקורת. עם זאת, חשוב לציין כי אין עדויות חד-משמעיות שפשוט אכילת אננס גורמת לאותו אפקט של הלבנת שיניים.

הסיבה לכך היא שכדי שהאנזים ברומלין יוכל לחדור לכתמי השן ולהסיר אותם, הוא צריך להיות בריכוז גבוה מאוד שקשה להשיג על ידי אכילת אננס בלבד. בנוסף, מחקרים הראו שלברומלין יש פוטנציאל לגרום נזק לאמייל השן בריכוזים גבוהים.

לכן, עדיין נדרש מחקר נוסף כדי לקבוע האם וכיצד ניתן לנצל בבטחה את הברומלין מאננס לצורך הלבנת שיניים באופן יעיל. כרגע, אין די ראיות לטענה שפשוט אכילת אננס תלבין את השיניים.

צחצוח שיניים והיגיינה אוראלית

שמירה על היגיינה אוראלית נכונה היא המפתח לשיניים לבנות ובריאות. אף על פי ששינויים בצבע השיניים הם טבעיים עם הגיל, רובם נגרמים מצבירת פלאק וחיידקים שניתן למנוע בקלות יחסית.

צחצוח שיניים יסודי פעמיים ביום ושימוש קבוע בחוט דנטלי הם הכרחיים כדי לשמור על השיניים נקיות ולבנות. משחת השיניים עוזרת להסיר בעדינות את הכתמים והרובד, בעוד החוט מסלק את שאריות המזון והחיידקים הגורמים להיווצרות פלאק.

בנוסף, ביקורים סדירים אצל רופא השיניים לניקוי מקצועי תורמים רבות להסרת כתמים עיקשים ושמירה על הברק והלובן של השיניים.

על ידי אימוץ שגרת צחצוח וטיפול נכון בשיניים, ניתן לשמור על חיוך בריא ומבריק לאורך שנים רבות.

כדי לשמור על שיניים לבנות ונקיות מכתמים, כדאי לשים לב לכמה המלצות:

 • להגביל צריכה של משקאות ומזונות העלולים לגרום לצביעה, כמו קפה, יין אדום, סודה ופירות יער. ניתן לשתות אותם דרך קש או לצחצח שיניים לאחר מכן.
 • להימנע מעישון ולעיסת טבק שפוגעים בצבע השיניים.
 • להפחית צריכת ממתקים וסוכרים שמעודדים חיידקים הגורמים לכתמים ופלאק.
 • לצרוך יותר מזונות עשירים בסידן כמו חלב, גבינה וירקות ירוקים שיחזקו את האמייל וימנעו כתמים.
 • לצחצח היטב מיד לאחר אכילת או שתיית דברים מצביעים.

אימוץ הרגלי תזונה והיגיינה פה נכונים יסייע מאוד בשמירה על חיוך לבן ובריא לאורך זמן.

שיטות נוספות להלבנת שיניים ביתית (טבעית)

ישנן גם כמה שיטות טבעיות אחרות להלבנת שיניים, אך חשוב לציין שאין ראיות מדעיות התומכות בבטיחותן או ביעילותן. שיטות לא מוכחות אלה כוללות:

 • פחם פעיל: צחצוח עם אבקת פחם כמסיר רעלים וכתמים מהשיניים, אך מחקרים מראים שזה כנראה לא יעיל.
 • חימר קאולין: חסידי שיטה זו טוענים שצחצוח חימר יכול להעלים כתמי שיניים.
 • קליפות פירות: שפשוף קליפות תפוז, לימון או בננה על השיניים אמור להלבין אותן.
 • חומץ תפוחים: אין ראיות לכך ששימוש בחומץ תפוחים כמי פה מסייע בהלבנת שיניים. למעשה, זה יכול להחליש את האמייל ולהגביר את הסיכון לעששת.

בעוד ששיטות אלו מקודמות כגורמות לשיניים לבנות באופן משמעותי, הן לא הוערכו מדעית לגבי יעילות או בטיחות, כולל תופעות לוואי אפשריות בעת שימוש על שיניים.

אנו ממליצים לכם לקרוא את המדריך: שיטות מקצועיות להבנת שיניים.

השאירו פרטים, ויחזור אליכם רופא שיניים מומלץ באזורכם להתייעצות חינם:

השאירו פרטים להתייעצות עם רופא שיניים